ŠVÝCARSKO… JSI NA MÉM SEZNAMU “MUSÍM TĚ VIDĚT”

Na mém pořád se zvětšujícím seznamu “Musím vidět” je Švýcarsko strašně dlouho. Možná od doby studií, kdy se spolužačka vrátila ze 14ti denní stáže a nemohla zastavit ten tok superlativů. Ještě dodnes si pamatuji jak jsem napjatě naslouchala sáhodlouhému vyprávění a říkala si, jak by bylo fajn tam odjet také. Nyní po letech se začíná myšlenka znovu drát do popředí, jelikož jsem si přečetla výzvu na webu www.blogerky.cz.

Proč bych chtěla navštívit Švýcarsko?

PŘÍRODA

úplně jasně vidím úplně živě ten obraz té rozkvetlé louky, kde se pasou krávy (kteří vypadají tak nějak šťastněji než ty naše české a hlavně jsou čistější). V pozadí se tyčí ty slavné švýcarské hory, kam byste se nejraději hned vydali, abyste se mohli rozhlédnout po celém okolí. Do toho šumí okolo protékající potok, na obloze slunce jasné.

DOPRAVA

Ve Švýcarsko je veřejná doprava tak propracovaná, že není ani potřeba si půjčovat auto. A nejlepší na tom je, že dle jízdních řádů bych si mohla řídit i hodinky. Žádné zpoždění, přesně načas.

GASTRONOMIE

ČOKOLÁDA/SÝRY/VÍNO. Je k tomu třeba něco dodávat?

Švýcarská čokoláda jedna z nejlepších na světě. Má prim v obsahu kakaového másla, díky němuž je velmi jemná a lahodná. Kdo by nechtěl ochutnat Lindt, Toblerone přímo v zemi svého původu? No já k těm, kteří odmítnou, určitě nepatřím.

Sýry. Patří mezi největší vývozní artikl. Není divu, je tak lahodný, že bych ho mohla snídat, obědvat i večeřet. A co takhle navštívit nějakou sýrárnu a poodhalit kousek tajemství výroby. Kde jinde než ve Švýcarsku.

Víno. Spousta lidí to neví, ale mají jedno z nelepších vín. A nechávají si ho pro sebe. Možná z toho svého patricionismu nebo také, že vzhledem k naročnosti sběru z vysoce položených vinic bychom nebyli ochotni dát takovou částku, kterou by si Švýcaři řekli při vývozu.

TRADICE

I přes veškerou modernost a inovaci si Švýcaři pořád drží staré zvyky a tradice. Je strašně zajímavé, když mladí lidé udržují a ctí tradice svých předků. Jsem naprosto unešená z jejich tradičních krojů. Úplná pohádka.

JÓDLOVÁNÍ A ALPSKÝ ROH

Na vlastní uši bych chtěla slyšet to jejich typické jódlování a zvuk alpského rohu.


Střih. Uvedené věci nad čarou jsou takové typische… To se musí vidět, ale jsou zajímavosti, které lze přehlédnout, ale stojí za to se u nich pozastavit. A jaké to jsou???

» KRAVSKÝ ZVONEC

Má opravdu kravský zvonec velikost 8 (a co je to za velikost “8”), který doporučuje Rozsudek, který byl vydán na základě žaloby, že pro nějakého stěžovatele byl zvonec až moc hlučný?

» RULETA V KASINU

Opravdu se může vsadit ve švýcarských kasinech při ruletě pouhých 5 CHF?

» HOUBAŘENÍ

Zde se asi ukazuje ten respekt k přírodě. Prvních 10 dní v měsíci se na houby prostě a jednoduše nechodí houbařit a dává se prostor životu přírody bez nezvaných hostů.

» NEPRŮSTŘELNÉ SKLO V BANCE

Tímhle bodem si nejsem jistá, jak se o něm úplně přesvědčit. Takže jen jako neprobádaná zajímavost. Bude dále tedy v šuplíku “NEOVĚŘENO”.

» JEDLÉ ZLATO

Prý se švýcarským čokoládovým profíkům podařilo vynalézt techniku jedlého zlata. Šup sem s ním. Vždyť přeci jednu z nejoblíbenějších čokolád – Milku – vynalezl Švýcar.

» JEZERA

Je opravdu na celém území přes 1500 jezer, tak jak se píše? Obávám se, že tohle není v mých silách spočítat. Ale mohu si jich pár zblízka prohlédnout. Třeba takové Luganské jezero, které ze ¾ patří na území Švýcarska a zbytek je v Itálii.

» ZELENÁ VLNA

Říká se, že pokud pojedu v obci 40 km/h, chytnu tzv. “zelenou vlnu” a žádný semafor mě nestopne a já tak budu rychlejší. Funguje to tak?

» STARBUCKS

kaváren Starbucksu je prý více než bank. Káva je asi mocnější než zlato a peníze. To si asi kafaři mnou ruce a posmívají se bankéřům.

» NOČNÍ KLID

Tenhle bod by mě opravdu zajímal. Po 22. hodině se nikdo nesprchuje ani nechodí na záchod, aby nerušil noční klid. Co se stane, když to poruším?

Tyhle všechny důvody a drobnosti ve mě stejně pořád vyvolávají pocit, že Švýcarsko bych mohla shrnout do 4 jasných všeříkajících slov.

KRÁSA, ČISTOTA, KVALITA, VSTŘÍCNOST.

I maličkosti dělají Švýcarsko zemí, která v ostatních vyvolává pocit, že by zde chtěli alespoň na chvíli žít. Pojďme navštívit ten kus ještě nezkaženého ráje na zemi.

Spousta informací a zajímavostí dále můžete také najít na webu www.mojesvycarsko.com.

Vaše L.

what do you think?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *